Rodičovské spoločenstvo pri ZŠ Antona Bernoláka
info@rsbernolaka.sk

4. ročník – 2012

4. ročník – 2012

Bernolácia olympiáda 2012 – upútavka

 

Bernolácka olympiáda 2012 – 1.stupeň

Bernolácka olympiáda 2012 na 1.stupni bola poznačená zlomyseľným vystrájaním nezbedných škriatkov, ktorí 10 dní pred plánovaným termínom olympiády ukradli všetkých 9 kruhov z bernoláckej olympijskej vlajky, lebo si mysleli že žiaci už olympiádu nechcú a radšej chcú iba leňošiť a hrať sa na počítači. Aby im žiaci mohli dokázať, že sa mýlia, postupne každý deň v určenom čase schovávali jeden alebo dva kruhy na rôznych podstránkach tejto stránky Rodičovského spoločenstva, ktoré mali nájsť a nález zapísať do odkazovača „Napíšte nám“ na stránke. Situácia bola naozaj vážna, lebo bez kruhov by olympiáda nemohla byť 🙂 Ale žiaci veru nelenili a všetky kruhy našli. Do veľkej pátračky sa zapojili mnoho žiakov, ktorí dokonca medzi sebou cez tento odkazovať živo diskutovali a napísali až 17 stránok odkazov. Najviac sa darilo štvrtákom, ktorý našli väčšinu kruhov. Nájdené kruhy sa postupne objavovali na úvodnej stránke aj na olympijskej nástenke pri šatniach, ktorá, tak ako po minulé roky, informovala súťaží chtivých o úlohách, medzivýsledkov – skrátka o všetkom dôležitom. Keď sa zdalo, že olympiáda je zachránená, lebo všetky kruhy boli nájdené, škriatkovia vo štvrtok znova zaúradovali. Opäť všetky farebné kruhy zmizli a čo treba robiť sa dozvedeli žiaci až z listu, ktorý im škriatkovia postupne posielali v piatok doobeda do tried. V nich bolo napísané, že kruhy tentoraz ukryli po chodbách školy – budovy 1.stupňa a každá trieda má nájsť kruh svojej farby družstva a nalepiť ho na logo na nástenke. Kruhy boli ukryté pri, za, pod, na … stolmi, nástenkami, skriňami. Šikovní žiaci sa aj so svojimi pani učiteľkami postupne po prečítaní listu vydali na „detektívne misie“ po škole, ktoré boli úspešné a všetky kruhy sa našli. Olympiáda teda bola definitívne zachránená. Okrem tejto pátračky si žiaci v piatok dokončovali tradičné symboly olympiády – vlajku, pokrik a tabuľku, na ktorú dokonca iniciatívne niektoré družstvá napísali aj svoj pokrik. No a novinkou bolo spoločné vytvorenie novej olympijskej vlajky, ktorá putovala po triedach a každé družstvo na nej vymaľovalo kruh svojej farby. Pekný doobedňajší „predolympijský“ program si mohli žiaci užiť vďaka vedeniu školy, ktoré v piatok na MDD upustilo od vyučovania a skúšania a umožnilo Rodičovskému spoločenstvu pripraviť takýto program. Veľká vďaka patrí aj pani učiteľkám, ktoré so žiakmi tento program absolvovali.
 
Ako po minulé roky, aj tento rok mohli „olympionici“ zbierať body už týždeň skôr. Predolympijské úlohy sa skladali sa z tradičných tvorivých úloh (vlajka, tabuľka, pokrik), „voľby“ kapitána (p. učiteľka alebo rodič) a výberu farbu družstva. Nechýbalo ani zbieranie – vypukla „štoplíkománia“ a „obrázkománia“ – na rozdiel od minulého roku sa totiž zbierali iba dva druhy vecí – štoplíky z PET fliaš (ale iba farby družstva) a obrázky potravín (každé družstvo iný druh).
 
Maskot Bernoláčik tento rok aktívne pôsobil vo funkcii sprievodcu olympiádou – tvorcu nástenky a oznamov na nej, organizátora predolympijských súťaží a hlavného „vyjednávača“ so škriatkami.
 
Ako zatiaľ každý rok nám počasie znova umožnilo urobiť „suchý variant“. Hoci sme sa dosť obávali a predpovede neboli príliš dobré, celé doobedie nepršalo a oblačné a chladnejšie počasie sme napokon v bundách a vetrovkách zvládli. Ráno bol olympijský nástup, na ktorom nechýbal ani sľub a hymna už na novučičkom ihrisku s umelým povrchom. A presne o 9:30 sa rozbehli súťaže na stanovištiach. Tento rok sa do nich zapojilo 92 žiakov prvého stupňa, 11 ich mladších súrodencov-škôlkarov a 11 rodičov, teda dohromady 146 ľudských bytostí. A čo všetko sa robilo na stanovištiach?
 • zhadzovali sa kuželky (naplnené PET fľaše) kopom fotbalkou,
 • vyhadzovali a chytali loptičky „hasičskou“ plachtou,
 • triedili potraviny do regálov po víchrici v supermarkete (na to sa použili zozbierané obrázky z obrázkománie),
 • deti, „začarované“ na kačky si vyskúšali život kačičiek na farme, pričom sa mohli presúvať iba „kačákmi“ a zbierali zrno (kúsky výplní balíkov), pili slamkou vodičku (ozajstnú H2O) a nosili zlatej sliepke zlaté vajíčka (pingpongové loptičky),
 • podávali si čo najrýchlejšie „horúcu“ loptu v kruhu,
 • v záhradnej pátračke umiestňovali na určené miesta siete na betónovej ploche dvora písmenká podľa symbolov a potom s nimi lúštili osem-smerovku a hľadali tajničku,
 • hádzali všetci súčasne papierové lietadielka do krabíc s rôznou bodovou hodnotou,
 • nafukovali balóniky a potom do nich triafali a praskali ich šípkami.
No a za splnenie méty dostávali družstva tento rok slabiky, s ktorých na konci skladali slovenské príslovie alebo porekadlo. Keď sa im to podarilo, dostali mapu k pokladu (sladkým marlenkám)- bol pred vchodom do škôlky. Na stanovištiach sa lúštila aj bonusová úloha – tentoraz rovnaká na všetkých stanovištiach – lepenie štoplíkov na dosky podľa výsledku 8 matematických príkladov, pričom jednotlivým výsledkom boli priradené farby – tu sa dalo získať 8 bonusových bodov. Zo všetkých 8 dosiek, ktoré boli na stanovištiach sa potom zložil veľký obraz – hádajte čoho! No jasné, olympijských kruhov, veď im bol tematicky venovaný celý tento ročník na 1.stupni. A pokiaľ na stanovišti zvýšil čas, urobila sa aj doplnková úloha – „frajer na záver“, kde súťažiaci museli na jednotlivých spoločne vymenovať čo najviac zvierat, značiek áut, liečivých rastlín, strieborných hokejistov, štátov, … – a za každých celých desať získali navyše jeden bonusový bod.
 
Olympiáda sa zakončila všetkými netrpezlivo očakávaným vyhlásením výsledkov – opäť na novom ihrisku. Najúspešnejšie si počínali štvrtáci, ktorý sa podelili o prvé dve miesta, čím bol vyvrátený mýtus, ktorý sa medzi žiakmi šíril, že „vždy nechajú vyhrať tých maličkých (prvákov, resp. druhákov)“. Tretie družstvo Modrí draci z 2.A vyhrali jednu-triednu bronzovú medailu, zmrzlinu pre všetkých a jednu voľnú hodinu zábavy miesto vyučovania, druhé miesto obsadila Partička z 4.A a vyhrala okrem striebornej medaily aj hodinu na minigolfovom ihrisku v Mirage Žilina a víťazné družstvo Oranžoví smajlíci zo 4.B si okrem zlatej medaily a hodiny na bowlingovej dráhe (tiež v OC Mirage Žilina) vybojovali aj novinku – putovný pohár, ktorým sa môžu celý rok až do nasledujúcej olympiády pýšiť vo svojej triede.
 

Bernolácka olympiáda na 2. stupni

Tretí ročník Bernoláckej olympiády sa nakoniec roztiahol do troch dní. Pôvodný plán rozdelenia na dva dni, kedy prvý deň mali prebehnúť kvalifikácie hlavných športov a druhom dni všetky malé športy so semifinálovými a finálovými zápoleniami v hlavných športoch, nám zmenilo počasie. Tento rok sme olympiádu na druhom stupni nezvládli organizačne natoľko, ako po iné roky. Napriek tomu celkový dojem z Bernoláckej olympiády z môjho pohľadu vôbec nebol horší ako po iné roky. Zaslúžili sa o to hlavne učitelia a riaditeľ školy, ktorí sa v& oveľa väčšej miere zapojili do celého diania BO.
 
Osobitne by som chcel vyzdvihnúť angažovanie sa pána riaditeľa, ktorého bolo cítiť na každom kroku. Či už ako rozhodcu, organizátora, ale aj ako rodiča, ktorý sa zapojil do futbalového zápasu ako hráč. Samozrejme bez nenapodobiteľného a pohotového moderovania celej olympiády učiteľom Milanom Chochulom by olympiáda nemala taký lesk a spád, ako tomu je po všetky ročníky BO.
Už druhý rok nám pri organizácií BO pomáhajú ako vedúci družstiev, brankári, či rozhodcovia bývalí žiaci ZŠ s MŠ A. Bernoláka, za čo im patrí veľká vďaka. No a keď spomínam všetkých, ktorí tento rok zatraktívnili Bernolácku olympiádu, nemôžem zabudnúť na Martinských hokejistov na čele s Lukášom Matejkom, ktorí svojim priateľským správaním a športovým umením zase o kúsok zdvihli latku tohto nášho podujatia.
 
Vždy ľutujem, že si olympiádu nemôžem pozrieť ako nestranný divák a jej priebeh vidím iba z jednej strany. Zozbieram fotky a videá a snažím sa vstrebať tú atmosféru „z druhej strany“ aspoň pomocou médií. Potom sa už len čudujem, aké všelijaké hry rodičia na čele s manželmi Fapšovcami povymýšľali pre naše menšie deti.
 
Na záver ešte napíšem jeden môj postreh. Bernolácka olympiáda už nie je iba akciou rodičovského spoločenstva ako tomu bolo v nultom ročníku. Bez triednych učiteľov, pracovníkov JM Centra, učiteľov, zamestnancov jedálne a školy by toto podujatie nemalo šancu existovať. Občerstvenie školskej jedálne pána Jedináka nikdy nemalo chybu. Ďakujeme !!!
 

FOTOGALÉRIA

Zdieľať:

53 Comments

 1. sadovnikinfo.ru píše:

  Awesome! Its genuinely remarkable piece of writing, I have got much clear idea about from this paragraph.

 2. This info is worth everyone’s attention. How can I find out
  more?

 3. Hello there! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in exchanging links or maybe guest
  authoring a blog article or vice-versa? My website addresses
  a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each
  other. If you are interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 4. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz reply as I’m looking to design my own blog
  and would like to find out where u got this from.
  kudos

 5. Keep on writing, great job!

 6. great points altogether, you just won a emblem new reader. What would you suggest in regards to your submit that you simply made some
  days in the past? Any sure?

 7. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from.
  many thanks

 8. If you desire to obtain a great deal from this piece of writing then you have to apply these methods to your won website.

 9. What you said was actually very reasonable. But, think about this, what if you were to
  write a awesome post title? I am not saying your information is not good., however what if you added a title to
  maybe get folk’s attention? I mean 4. ročník – 2012 – Rodičovské spoločenstvo ZŠ Bernoláka Martin –
  škola, rodina, kresťanstvo, viera is a little plain.
  You might peek at Yahoo’s front page and watch how they create post
  headlines to get viewers to open the links. You might try adding a video or a
  related picture or two to get people excited about
  what you’ve written. Just my opinion, it would bring your website a little bit more interesting.

 10. I used to be able to find good info from your blog articles.

 11. Someone essentially help to make severely articles I might state.

  This is the first time I frequented your website page
  and thus far? I amazed with the research you made to make
  this actual put up amazing. Fantastic activity!

 12. It’s an amazing piece of writing designed for all the
  web people; they will obtain benefit from it I am sure.

 13. It is actually a great and useful piece of info.

  I’m happy that you simply shared this helpful info with us.

  Please keep us up to date like this. Thank you for
  sharing.

 14. Hi there, I discovered your web site via Google even as looking for a
  similar topic, your site got here up, it seems to be great.

  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just was alert to your blog via Google,
  and found that it’s really informative. I’m
  gonna be careful for brussels. I’ll appreciate when you
  continue this in future. Numerous other folks might be benefited from your writing.
  Cheers!

 15. Hello all, here every one is sharing these
  knowledge, thus it’s pleasant to read this weblog, and I used to visit this web
  site all the time.

 16. I do accept as true with all of the ideas you have offered on your post.
  They are really convincing and will certainly work.
  Nonetheless, the posts are too quick for novices. Could you please extend them a little from subsequent
  time? Thank you for the post.

 17. May I simply say what a relief to uncover an individual who actually knows
  what they are discussing over the internet. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important.
  A lot more people should read this and understand this side of your story.
  It’s surprising you’re not more popular because you surely have
  the gift.

 18. I enjoy what you guys are usually up too. This type of clever work and
  exposure! Keep up the amazing works guys I’ve incorporated you guys to blogroll.

 19. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

 20. It’s an remarkable paragraph designed for all the web visitors; they will take benefit from it I am sure.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *