Rodičovské spoločenstvo pri ZŠ Antona Bernoláka
info@rsbernolaka.sk

4. ročník – 2012

4. ročník – 2012

Bernolácia olympiáda 2012 – upútavka

 

Bernolácka olympiáda 2012 – 1.stupeň

Bernolácka olympiáda 2012 na 1.stupni bola poznačená zlomyseľným vystrájaním nezbedných škriatkov, ktorí 10 dní pred plánovaným termínom olympiády ukradli všetkých 9 kruhov z bernoláckej olympijskej vlajky, lebo si mysleli že žiaci už olympiádu nechcú a radšej chcú iba leňošiť a hrať sa na počítači. Aby im žiaci mohli dokázať, že sa mýlia, postupne každý deň v určenom čase schovávali jeden alebo dva kruhy na rôznych podstránkach tejto stránky Rodičovského spoločenstva, ktoré mali nájsť a nález zapísať do odkazovača „Napíšte nám“ na stránke. Situácia bola naozaj vážna, lebo bez kruhov by olympiáda nemohla byť 🙂 Ale žiaci veru nelenili a všetky kruhy našli. Do veľkej pátračky sa zapojili mnoho žiakov, ktorí dokonca medzi sebou cez tento odkazovať živo diskutovali a napísali až 17 stránok odkazov. Najviac sa darilo štvrtákom, ktorý našli väčšinu kruhov. Nájdené kruhy sa postupne objavovali na úvodnej stránke aj na olympijskej nástenke pri šatniach, ktorá, tak ako po minulé roky, informovala súťaží chtivých o úlohách, medzivýsledkov – skrátka o všetkom dôležitom. Keď sa zdalo, že olympiáda je zachránená, lebo všetky kruhy boli nájdené, škriatkovia vo štvrtok znova zaúradovali. Opäť všetky farebné kruhy zmizli a čo treba robiť sa dozvedeli žiaci až z listu, ktorý im škriatkovia postupne posielali v piatok doobeda do tried. V nich bolo napísané, že kruhy tentoraz ukryli po chodbách školy – budovy 1.stupňa a každá trieda má nájsť kruh svojej farby družstva a nalepiť ho na logo na nástenke. Kruhy boli ukryté pri, za, pod, na … stolmi, nástenkami, skriňami. Šikovní žiaci sa aj so svojimi pani učiteľkami postupne po prečítaní listu vydali na „detektívne misie“ po škole, ktoré boli úspešné a všetky kruhy sa našli. Olympiáda teda bola definitívne zachránená. Okrem tejto pátračky si žiaci v piatok dokončovali tradičné symboly olympiády – vlajku, pokrik a tabuľku, na ktorú dokonca iniciatívne niektoré družstvá napísali aj svoj pokrik. No a novinkou bolo spoločné vytvorenie novej olympijskej vlajky, ktorá putovala po triedach a každé družstvo na nej vymaľovalo kruh svojej farby. Pekný doobedňajší „predolympijský“ program si mohli žiaci užiť vďaka vedeniu školy, ktoré v piatok na MDD upustilo od vyučovania a skúšania a umožnilo Rodičovskému spoločenstvu pripraviť takýto program. Veľká vďaka patrí aj pani učiteľkám, ktoré so žiakmi tento program absolvovali.
 
Ako po minulé roky, aj tento rok mohli „olympionici“ zbierať body už týždeň skôr. Predolympijské úlohy sa skladali sa z tradičných tvorivých úloh (vlajka, tabuľka, pokrik), „voľby“ kapitána (p. učiteľka alebo rodič) a výberu farbu družstva. Nechýbalo ani zbieranie – vypukla „štoplíkománia“ a „obrázkománia“ – na rozdiel od minulého roku sa totiž zbierali iba dva druhy vecí – štoplíky z PET fliaš (ale iba farby družstva) a obrázky potravín (každé družstvo iný druh).
 
Maskot Bernoláčik tento rok aktívne pôsobil vo funkcii sprievodcu olympiádou – tvorcu nástenky a oznamov na nej, organizátora predolympijských súťaží a hlavného „vyjednávača“ so škriatkami.
 
Ako zatiaľ každý rok nám počasie znova umožnilo urobiť „suchý variant“. Hoci sme sa dosť obávali a predpovede neboli príliš dobré, celé doobedie nepršalo a oblačné a chladnejšie počasie sme napokon v bundách a vetrovkách zvládli. Ráno bol olympijský nástup, na ktorom nechýbal ani sľub a hymna už na novučičkom ihrisku s umelým povrchom. A presne o 9:30 sa rozbehli súťaže na stanovištiach. Tento rok sa do nich zapojilo 92 žiakov prvého stupňa, 11 ich mladších súrodencov-škôlkarov a 11 rodičov, teda dohromady 146 ľudských bytostí. A čo všetko sa robilo na stanovištiach?
 • zhadzovali sa kuželky (naplnené PET fľaše) kopom fotbalkou,
 • vyhadzovali a chytali loptičky „hasičskou“ plachtou,
 • triedili potraviny do regálov po víchrici v supermarkete (na to sa použili zozbierané obrázky z obrázkománie),
 • deti, „začarované“ na kačky si vyskúšali život kačičiek na farme, pričom sa mohli presúvať iba „kačákmi“ a zbierali zrno (kúsky výplní balíkov), pili slamkou vodičku (ozajstnú H2O) a nosili zlatej sliepke zlaté vajíčka (pingpongové loptičky),
 • podávali si čo najrýchlejšie „horúcu“ loptu v kruhu,
 • v záhradnej pátračke umiestňovali na určené miesta siete na betónovej ploche dvora písmenká podľa symbolov a potom s nimi lúštili osem-smerovku a hľadali tajničku,
 • hádzali všetci súčasne papierové lietadielka do krabíc s rôznou bodovou hodnotou,
 • nafukovali balóniky a potom do nich triafali a praskali ich šípkami.
No a za splnenie méty dostávali družstva tento rok slabiky, s ktorých na konci skladali slovenské príslovie alebo porekadlo. Keď sa im to podarilo, dostali mapu k pokladu (sladkým marlenkám)- bol pred vchodom do škôlky. Na stanovištiach sa lúštila aj bonusová úloha – tentoraz rovnaká na všetkých stanovištiach – lepenie štoplíkov na dosky podľa výsledku 8 matematických príkladov, pričom jednotlivým výsledkom boli priradené farby – tu sa dalo získať 8 bonusových bodov. Zo všetkých 8 dosiek, ktoré boli na stanovištiach sa potom zložil veľký obraz – hádajte čoho! No jasné, olympijských kruhov, veď im bol tematicky venovaný celý tento ročník na 1.stupni. A pokiaľ na stanovišti zvýšil čas, urobila sa aj doplnková úloha – „frajer na záver“, kde súťažiaci museli na jednotlivých spoločne vymenovať čo najviac zvierat, značiek áut, liečivých rastlín, strieborných hokejistov, štátov, … – a za každých celých desať získali navyše jeden bonusový bod.
 
Olympiáda sa zakončila všetkými netrpezlivo očakávaným vyhlásením výsledkov – opäť na novom ihrisku. Najúspešnejšie si počínali štvrtáci, ktorý sa podelili o prvé dve miesta, čím bol vyvrátený mýtus, ktorý sa medzi žiakmi šíril, že „vždy nechajú vyhrať tých maličkých (prvákov, resp. druhákov)“. Tretie družstvo Modrí draci z 2.A vyhrali jednu-triednu bronzovú medailu, zmrzlinu pre všetkých a jednu voľnú hodinu zábavy miesto vyučovania, druhé miesto obsadila Partička z 4.A a vyhrala okrem striebornej medaily aj hodinu na minigolfovom ihrisku v Mirage Žilina a víťazné družstvo Oranžoví smajlíci zo 4.B si okrem zlatej medaily a hodiny na bowlingovej dráhe (tiež v OC Mirage Žilina) vybojovali aj novinku – putovný pohár, ktorým sa môžu celý rok až do nasledujúcej olympiády pýšiť vo svojej triede.
 

Bernolácka olympiáda na 2. stupni

Tretí ročník Bernoláckej olympiády sa nakoniec roztiahol do troch dní. Pôvodný plán rozdelenia na dva dni, kedy prvý deň mali prebehnúť kvalifikácie hlavných športov a druhom dni všetky malé športy so semifinálovými a finálovými zápoleniami v hlavných športoch, nám zmenilo počasie. Tento rok sme olympiádu na druhom stupni nezvládli organizačne natoľko, ako po iné roky. Napriek tomu celkový dojem z Bernoláckej olympiády z môjho pohľadu vôbec nebol horší ako po iné roky. Zaslúžili sa o to hlavne učitelia a riaditeľ školy, ktorí sa v& oveľa väčšej miere zapojili do celého diania BO.
 
Osobitne by som chcel vyzdvihnúť angažovanie sa pána riaditeľa, ktorého bolo cítiť na každom kroku. Či už ako rozhodcu, organizátora, ale aj ako rodiča, ktorý sa zapojil do futbalového zápasu ako hráč. Samozrejme bez nenapodobiteľného a pohotového moderovania celej olympiády učiteľom Milanom Chochulom by olympiáda nemala taký lesk a spád, ako tomu je po všetky ročníky BO.
Už druhý rok nám pri organizácií BO pomáhajú ako vedúci družstiev, brankári, či rozhodcovia bývalí žiaci ZŠ s MŠ A. Bernoláka, za čo im patrí veľká vďaka. No a keď spomínam všetkých, ktorí tento rok zatraktívnili Bernolácku olympiádu, nemôžem zabudnúť na Martinských hokejistov na čele s Lukášom Matejkom, ktorí svojim priateľským správaním a športovým umením zase o kúsok zdvihli latku tohto nášho podujatia.
 
Vždy ľutujem, že si olympiádu nemôžem pozrieť ako nestranný divák a jej priebeh vidím iba z jednej strany. Zozbieram fotky a videá a snažím sa vstrebať tú atmosféru „z druhej strany“ aspoň pomocou médií. Potom sa už len čudujem, aké všelijaké hry rodičia na čele s manželmi Fapšovcami povymýšľali pre naše menšie deti.
 
Na záver ešte napíšem jeden môj postreh. Bernolácka olympiáda už nie je iba akciou rodičovského spoločenstva ako tomu bolo v nultom ročníku. Bez triednych učiteľov, pracovníkov JM Centra, učiteľov, zamestnancov jedálne a školy by toto podujatie nemalo šancu existovať. Občerstvenie školskej jedálne pána Jedináka nikdy nemalo chybu. Ďakujeme !!!
 

FOTOGALÉRIA

Zdieľať:

7 Comments

 1. purchase píše:

  [url=http://asynthroid.online/]buy cheap synthroid[/url]

 2. prescription píše:

  [url=http://odiflucan.com/]diflucan buy australia[/url]

 3. order píše:

  [url=https://enolvadex.online/]tamoxifen pills for sale[/url]

 4. price píše:

  [url=https://lasixtbs.online/]furosemide nz[/url]

 5. price píše:

  [url=http://lyricawithoutprescription.com/]lyrica 75 mg pill[/url]

 6. Seo-Ul-cow píše:

  Мы группа специалистов по продвижению в интернете, специализирующихся на повышении посещаемости и рейтинга вашего сайта в поисковых системах.
  Мы преуспели в своей деятельности и предоставим вам доступ к нашему опыту и навыкам.
  Какие возможности открываются перед вами:
  • [url=https://seo-prodvizhenie-ulyanovsk1.ru/]сео продвижение на валберис[/url]
  • Глубокий анализ вашего сайта и формирование индивидуального плана продвижения.
  • Усовершенствование контента и технических особенностей вашего сайта для достижения максимальной производительности.
  • Ежемесячный мониторинг и анализ данных для постоянного совершенствования вашего онлайн-присутствия.
  Подробнее [url=https://seo-prodvizhenie-ulyanovsk1.ru/]https://seo-prodvizhenie-ulyanovsk1.ru/[/url]
  Наши клиенты уже видят результаты: рост посещаемости, улучшение рейтинга в поисковых запросах и, конечно, увеличение прибыли. У нас есть возможность предоставить вам бесплатную консультацию, для того чтобы обсудить ваши требования и помочь вам разработать стратегию продвижения, соответствующую вашим целям и бюджету.
  Не упустите возможность увеличить прибыль вашего бизнеса в онлайн-мире. Обратитесь к нам немедленно.

 7. Plisse_tew píše:

  Дорогие Друзья!
  Приводим вам инновационное концепт в мире стилистики домашней обстановки – шторы плиссе. Если вы рассчитываете к отличию в любой части вашего жилища, то эти шторы будут отличным решением для вас.
  Что делает шторы плиссе настолько особыми? Они совмещают в себе в себе грацию, действенность и практичность. Благодаря уникальной структуре, прогрессивным материям, шторы плиссе идеально гармонируют с для любого другого интерьера, будь то стая, койка, плита или должностное пространство.
  Закажите [url=https://tulpan-pmr.ru]плиссированные жалюзи на окна[/url] – сформируйте уют и красивость в вашем жилище!
  Чем манят шторы плиссе для вас? Во-первых, их своеобразный проект, который присоединяет обаяние и вкус вашему месту. Вы можете подобрать из различных текстур, цветов и стилей, чтобы подчеркнуть особенность вашего дома.
  Кроме того, шторы плиссе предлагают обширный спектр функциональных возможностей. Они могут регулировать уровень сияния в пространстве, преграждать от солнечного света, обеспечивать интимность и формировать уютную среду в вашем доме.
  Наш интернет-ресурс: [url=https://tulpan-pmr.ru]https://tulpan-pmr.ru[/url]
  Мы поддержим вам выбрать шторы плиссе, какие превосходно гармонизируются с для вашего внутреннего пространства!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *