Rodičovské spoločenstvo pri ZŠ Antona Bernoláka
info@rsbernolaka.sk

7. ročník – 2015

7. ročník – 2015

Máme za sebou ďalší ročník Bernoláckej olympiády, ktorý sa tento krát konal za slnečného a mimoriadne teplého počasia. V tomto ročníku na druhom stupni nedošlo k žiadnym výsledkovým prekvapeniam. Deviataci a ôsmaci sa umiestnili na prvých štyroch priečkach a piataci uzatvárali výsledkovú listinu. Súťaže sme mierne modifikovali – hod basketbalovou loptou nahradila atraktívna streľba zo vzduchovky na cieľ. Čoraz menšej popularite sa teší stolný tenis, ktorý je všeobecne v našej krajine na ústupe. Na škole ho hrá stále menej detí a rozdiel medzi rekreačnými hráčmi a deťmi registrovanými v kluboch sa ešte viac prehĺbil. Preto by bolo vhodné tento tzv. „veľký šport“ nahradiť iným, ktorý by mal väčšiu popularitu porovnateľnú s futbalom a prehadzovanou a ktorý by zvládli nielen chlapci, ale aj dievčatá. To je možno ďalšia výzva pre telocvikárov ZŠ s MŠ A. Bernoláka.
Za sedem rokov existencie tohto podujatia sa súťaže zaobišli bez zranení. Mrzí ma, že v tomto roku museli byť lekársky ošetrené až 2 žiačky po zápase v prehadzovanej. (U jednej sa zistila zlomenina prsta). A práve v tomto športe sa udiali aj veci, ktoré nás po minulé ročníky obišli a nedá mi, aby som ich nespomenul. Dievčatá z 8.B sa cítili rozhodovaním a stanovenými pravidlami ukrivdené. Rozumiem tomu, že počas športových zápolení bývajú aktéri vo veľkom psychickom vypätí, ale aj na to je šport dobrý, že sa učíme zvládať svoje emócie a ctiť si pravidlá súťaže. Ak je stanovený počet 6 hráčok v poli a nás je len 5, nemôžem žiadať, aby aj protihráčov nastúpilo 5. Ak rozhodca rozhodne v môj neprospech a cítim krivdu, oznámim to svojmu kapitánovi a nebudem sa hádať s rozhodcom. Človek zažije za svoj život veľa krívd, ale mal by sa naučiť preniesť sa cez ne s noblesou. To dokáže iba skutočný víťaz. Hoci na BO súťažia jednotlivci, snažili sme sa ju koncipovať ako kolektívnu súťaž. To znamená, že niektorí súťažiaci triedu potiahnu viac v malých športoch, iní vo veľkých, dievčatá v prehadzovanej, chlapci vo futbale. Keďže sme museli pristúpiť k vylúčeniu spomínaných hráčok z turnaja v prehadzovanej, urobil som aj tabuľku z ktorej sa dá vyčítať, ako by skončila celá 8.B trieda, keby ich dievčatá ako favorizované hráčky celú prehadzovanú vyhrali.
Tabuľku neuvádzam kvôli tomu, aby spôsobila ďalšie vášne v 8.B, že im bolo upreté víťazstvo, ale aby si dievčatá, ktorých sa to týka uvedomili, že ich činy majú vplyv na osud ostatných ľudí, v tomto prípade svojich spolužiakov. Ak sa z toho všetci poučíme, staneme sa tými skutočnými víťazmi.
 
Ešte niekoľko slov k ďalšej organizácii BO:
Bez účasti učiteľského zboru, jedálne pána Jedináka, organizácii pána riaditeľa Jána Chabadu, pedagógov Dušana Stančíka, Vierky Mužilovej a Milana Chochulu, ktorý celú akciu neúnavne moderoval a organizoval, by sa táto akcia nemohla uskutočniť. Keďže dlhoročné a úspešné predsedníctvo RS našej školy pani Nory Štarkovej, ktorá celú akciu po organizačnej stránke zastrešovala sa skončilo, chcem vyzvať rodičov detí z nižších ročníkov, aby sa tejto akcie ujali, ak chcú Bernolácku olympiádu zachovať aj na nasledujúce roky, pretože tento ročník bol pre „starú garnitúru“ rodičovského spoločenstva posledný. Myslím, že hovorím za všetkých odchádzajúcich a odídených rodičov, ktorí sa zúčastňovali organizácie BO (Fapšovci, Krolovci, Sušienkovci, Valachovci, Oravcovci, Babjakovci, Jurečekovci, Brňákovci a ďalší), že nám bolo veľkým potešením pracovať pod velením Nory Štarkovej a že sme radi, že sme mohli pracovať pre cirkevnú školu, ktorá nám a hlavne našim deťom dala veľa do ďalšieho života. Ďakujeme !!!
Pôvodne sa tu malo moje hodnotenie BO 2015 skončiť. Ale tento ročník nebol „výnimočný“ iba nedorozumeniami a zraneniami, ale aj veľkou chybou organizácie, konkrétne mojou chybou. Pri dopisovaní výsledkov jednej z malých disciplín som si omylom prepol tabuľku disciplíny „Kop do prázdnej brány“ na celkovú výsledkovú tabuľku „Trojboja“, kde som mal vytvorené automatické vzorce na vyhodnotenie súťaže a prepísal som body celej 7.A . Tak sa stalo, že žiaci 7.A pri vyhodnotení skončili na piatom mieste, pričom v skutočnosti obsadili skvelé druhé miesto. Týmto sa chcem ospravedlniť všetkým žiakom 7.A na čele s pani triednou učiteľkou Ing. Martinou Belákovou. Samozrejme, že triedu dodatočne odmeníme po nájdení vhodného termínu návštevou bowlingu, aj keď slávu pri celkovom vyhodnotení tohto ročníka BO im už sprostredkovať nemôžem, čo ma veľmi mrzí.
Zdieľať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *